Tuesday ,07 February 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Куглање! Донковски го напушта Вардар, се враќа во старото “јато“ КК Империал Тобако
Куглање! Донковски го напушта Вардар, се враќа во старото “јато“ КК Империал Тобако

Куглање! Донковски го напушта Вардар, се враќа во старото “јато“ КК Империал Тобако

Еден од најдобрите поединци на кугларскиот клуб Вардар, Младен Донковски ќе ја менува средината. Тој се враќа во својот матичен клуб КК Империал Тобако ТКС. Управата на црвено-црните му овозможи повторно да се врати во клубот од каде премина кај нас со задоволство бидеќи имаа одлична соработка додека беше член на Вардар со Донковски кој даде 100% од себе.

За време на неговиот престој од 2 ипол сезони Донковски стана  трикратен  вицешампион во Македонската Кугларска лига и двократен Куп освојувач со вардарци. Тој играше на ниво, се даваше за екипата, секогаш со срце и мотив настапуваше. Во првите две сезони беше трет столб на Вардар веднаш зад дуото Влаќевски-Димитровски, а изминатата сезона беше втора “ударна игла“ на тимот предводен од Драги Димитровски. Донковски се враќа во матичниот клуб од каде премина во нашите редови, управата на вардарци е презадоволна од она што Донковски го вгради во својот престој во нашиот табор кога како прав вардарец гинеше на патеките во земјава и на европските натпреварувања во нашиот свет дрес. Особено за споменување е последното Куп финале кога Младен настапи во последната третта серија и кога во пресудните моменeти, кога беше најважно победи со 3-1 и го “скрши“ и “детронизираше“ КК Макпетрол, со што му донесе златен Пехар на Вардар.

mlad

Неговото последно интервју за нашиот сајт може да го најдете-тука. За крај едно големо благодарам и од Вардар фанс, за нашиот ирач, пријател и другар кој пулсираше во црвено-црн ритам овие две и пол сезони и постојано се трудеше и успеа да го издигне Вардар на врвот.