Sunday ,04 December 2022
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > Играчите на КК Вардар, Ивановски и Величковски ги собраа МВП наградите кај М13 и М12
Играчите на КК Вардар, Ивановски и Величковски ги собраа МВП наградите кај М13 и М12

Играчите на КК Вардар, Ивановски и Величковски ги собраа МВП наградите кај М13 и М12

KK Вардар дојде до пехарите кај најмладите кошаркарски категории, М12 и М13. Покрај ова по двете финалиња МВП-признанијата сосема очекувано завршија кај црвено-црните надежи.

Вардарци вистински владеат во лигата М13. На финалниот турнир влегоа и двете наши екипи, Вардар 2 и Вардар 1 кои убедливо ги поразија своите противници. Во дуелот за бронза,  падна тимот МЗТ Скопје Аеродром  него го совлада  Вардар 1  со 61:80. Финале  го освои Вардар 2  кој го совлада тимот на  Академија ФМП 69:46.

m13a

МВП-Најкорисен играч на финалето беше избран Бојан Величковски од Вардар 2.

m13

М12 стана шампион,  во финалето во еден тесен и неизвесен натпревар, црвено-црните  момчиња го надиграа противникот Партизан МШ и заслужено се радуваа на оваа титула. Победата дојде со резултат 60-55.

m12

МВП-Најкорисен играч на финалето беше Доријан Ивановски од Вардар. 

m12a