Monday ,26 September 2022
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > Доминација на вардарци, Ефтимовски МВП, Ѓорѓевиќ во идеален тим, Терзиевски најперспективен на турнирот
Доминација на вардарци, Ефтимовски МВП, Ѓорѓевиќ во идеален тим,  Терзиевски најперспективен на турнирот

Доминација на вардарци, Ефтимовски МВП, Ѓорѓевиќ во идеален тим, Терзиевски најперспективен на турнирот

На младинскиот европски турнир во Шопрон, Унгарија доминираа црвено-црните момци и дојдоа до  четирите победи, покрај тоа  Вардар ги собра и индивидуалните награди на турнирот.

Љубен Ефтимовски е прогласен за најкорисен играч, а Жарко Терзиевски, кој оствари трипл-дабл на вториот меч, е најперспективен кошаркар. Капитенот Григориј Ѓорѓевиќ е дел од идеалната петорка на турнирот.

i2 i
Ефтимовски го заслужи признанието за најкорисен играч со дабл-дабл ефектот на овој турнир. Просечно постигнуваше по 27,75 поени и 12 скока по натпревар, а особно блескаше на последните два меча на кои имаше монструозен учиник: 31 поен и 16 скока против Сокол Прашки и 31 поен и 25 скока против Виена Јунајтед.

Вардар е на првото место по овој турнир, но му останува уште еден, од 17 до 20 февруари во полскиот град Радом.