Saturday ,30 September 2023
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Македонија со три порази ги заврши настапите на ЕП
Македонија со три порази ги заврши настапите на ЕП

Македонија со три порази ги заврши настапите на ЕП

Македонија со три порази ги заврши натпреварите во групната фаза на ЕП кое се игра во Унарија и Словачка.

Данска се покажа како „пресилна“ за избраниците на Кирил Лазаров, кои на крајот мораа да се помират со висок пораз. Иако добро го започнавме натпреварот со предност од 4:0 после 7 минути игра, сепак, Данците не дозволија натпреварот да оди во лош правец за нив, па полека се враќаа во игра. Ја превзедоа предноста кога резулатот беше 5:6, и истата ја задржаа до крајот на првото полувреме, кога разликата беше зголемена на четири гола (11:115).

Данска немилосредно ги казнуваше нашите грешки и само ја зголемуваше предноста, која во еден момент беше и двоцифрена. Лазаров им даде шанса на сите ракометари за докажување. На крајот загубивме со резултат 21:31.

Од вардаровите играчи во листата на стрелци се запишаа Марко Мишевски и Филип Талески кои постигнаа по 3 гола. Македонија заврши на последното место во групата, додека пласман во следната фаза обезбедија Данска и Црна Гора.