Sunday ,27 September 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > Гедбан со „бронза“ на Африканскиот шампионат, Парондо дојде до пехар
Гедбан со „бронза“ на Африканскиот шампионат, Парондо дојде до пехар

Гедбан со „бронза“ на Африканскиот шампионат, Парондо дојде до пехар

Роберто Гарсија Парондо, поранешниот стратег на Вардар, а сегашен селектор на Египет, оствари голем успех на Африканскиот шампионат и дојде до златниот медал. Неговата селекција го  совлада  Тунис, со резултат 27-22 (15-11).

83550512_267829274195608_4229286469971214336_n

Во дуелот за 3-то. место на африканскиот собир на најдобри селекции тимот на Алжир се сретна со селекцијата на Ангола. Во редовите на Алжир на овој шампионат настапи вардаровиот голман, Гедбан Калифа. Тој прв пат во кариерата дојде до медал во сениорска конкуренција. Алжирците ги совладаа своите ривали со резултат 32-27 и дојдоа до “бронза“.