Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > Преглед 8.коло! Вардарки со нова победа, Баскет Кам останува лидери
Преглед 8.коло! Вардарки со нова победа, Баскет Кам останува лидери

Преглед 8.коло! Вардарки со нова победа, Баскет Кам останува лидери

Со максимални осум победи, во исто толку одиграни натпревари, кошаркарките на Баскет Кам 2011 ќе презимат на првото место во Првата лига-жени.

Девојките од Македонска Каменица успеаја да го задржат стонастотниот ефект во овој прв дел од првенството откако на домашен терен беа подобри од искусниот состав на Гризли Баскет (65:56).„Вардарки“ победија во Струга (76:63), но наидоа на голем отпор кои им го дадоа стружанки кои на овој натпревар во салата „Нико Нестор“ влегоа доста ослабени со неиграњето на повредените Шејкероска, Зендели, Модева и Муртезани.

Јелена Антиќ реализираше 18.поени, Деловска и Петковска по 16, а Зафировска уште 13.поени за екипата од Скопје, додека на другата страна Софи Ли дојде до 27.реализации, а Стојаноска дополни со уште 15.

А многу важен триумф реализира екипата на МЗТ Скопје Аеродром, на гостински терен во Крива Паланка (76:72), со кои девојките од Аеродром го задржаа третото место на табелата, пред Бадел 1862 кој во ова коло немаше проблеми во дуелот со кавадаречки Пробаскет (73:41).

Следува пауза во ова натпреварување, а наредното 9. коло, ќе се одигра на 21.јануари, во наредната 2023 година.

ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ

ПРВА „А“ ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ 8. КОЛО

Крива Паланка – МЗТ Скопје Аеродром 72:76

Бадел 1862 – Пробаскет 73:41

Струга 2009 – Вардар 63:76

Баскет Кам 2011 – Гризли Баскет 65:56

ТАБЕЛА: Баскет Кам 2011 16, Вардар 15, МЗТ Скопје Аеродром 13, Бадел 1862 12, Струга 2009 11, Крива Паланка 11, Гризли Баскет 10, Пробаскет 8;

ИДНО КОЛО (21.01.2023)

Бадел 1862 – Крива Паланка

Вардар – МЗТ Скопје Аеродром

Пробаскет – Баскет Кам 2011

Гризли Баскет – Струга 2009