Home > Останати спортови > Кошарка > КК Вардар водеше на полувреме во Куманово, вториот дел за заборав
КК Вардар водеше на полувреме во Куманово, вториот дел за заборав

Вардар одигра одлично прво, очајно второ полувреме, за убедлив пораз во Куманово (78:112).  Неверојатен пресврт во играта, а уште повеќе во резултатот во последниот меч од регуларниот дел од сезоната, направија кошаркарите на Куманово 2009 во дуелот со Вардар.

КУМАНОВО 2009 – ВАРДАР      112:78

Кошаркарите на Куманово 2009 и на Вардар одиграа еден натпшревар со две дијаметрално различни полувремиња.

Во првото, гостите од Скопје имаа изненадувачко водство пд седум поени (52:45).

Но во второто полувреме едноставно ги „снема“ од теренот. Постоеше само една екипа, кумановската.

Звучи неверојатно, но е вистинито, Куманово го доби со повеќе од убедливи (67:26) за конечни (112:78).

По 22.одиграни натпревари, кумановските „сино-белите“ се на ефект од 13. победи и 9. порази, додека мечевите од Плеј-аут лигата екипата на Вардар ги дочекува со скор (4-18).