Sunday ,29 March 2020
Последни:
Home > Останати спортови > (Фото) Борење: Вардарецот Магомедгаџи Нуров победник во категоријата до 97кг на јубилејното 40-то издание на “Македонски бисер“
(Фото) Борење: Вардарецот Магомедгаџи Нуров победник во категоријата до 97кг на  јубилејното 40-то издание на “Македонски бисер“

(Фото) Борење: Вардарецот Магомедгаџи Нуров победник во категоријата до 97кг на јубилејното 40-то издание на “Македонски бисер“

pod

Овогодинешното   јубилејното 40-то издание на “Македонски бисер“ се одржа во малата сала при спортскиот центар “Борис Трајковски“. На истиот тројца македонски борачи беа победници во своите категориии, во категоријата до 97 килограми шампион беше  Вардарецот Магомедгаџи Нуров.

bk4 bk5

Предводен од неговиот тренер професорот Љубиша Пешко одличниот  Вардарец Магомедгаџи Нуров дојде до злато во својата категорија. Мораме да напоменеме дека до највисокото место на пиедесталот  Нуров дојде на доминантен начин во борбите. Навистина е жално што овој преспективен борач не успеја да освои “виза“ за Олимписките игри во Рио на турнирите во Зрењанин, Улан Батор и Истамбул. редакцијата на Вардар фанс му го честите првото место на нашиот борач, неговиот тренер и целиот БК Вардар.

bk2 bk8 bk9