Thursday ,13 December 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > Кошарка! Вардарки ќе “презимат“ како есенски вице-прваци
Кошарка! Вардарки ќе “презимат“  како есенски вице-прваци

Кошарка! Вардарки ќе “презимат“ како есенски вице-прваци

Со одигрување на последното есенско коло минатиот викенд заврши есенската етапа во женската прва кошаркарска лига. На сила во моментот е зимската пауза која ќе трае се до крајот на идниот месец, јануари. Вардарки одиграа оваа есен седум дуели и двапати беа слободни во деветте кола колку што се одиграа во единствената кошаркарска лига во земјава. Ние по крајот на есенскиот дел ќе презимиме како второпласиран тим.

Прв на табелата е шампионот Бадел 1862 со максимални 16 бода, од одиграни осум кола. Нашите девојки се второпласирани тие освоија 12 бода до 7 кола. Забележавме победа на пет дуели, а двапати бевме поразени, единствено во домашниот и гостинскиот дуел со бранителот на титулата, Бадел. Ние сме комотни на вице-шампионската позиција, бидејќи третиот на табелата ЖРК Пелистер заостанува три бода зад нас.

zkk-tabela

Имаме втор најдобар напад во лигата, со 459 постигнати поени, или постигнуваме 66 поени по дуел. Шампионот, Бадел има позитивна кош разлика 365+, а ние сме единствени од останатите тимови со позитивен скор во оваа категорија и имаме 98 поени позитива. Во сите други дуели освен со богатиот тим на Бадел, дома и во гости дојдовме до победа над своите ривали.

Како што прелиминарно е закажано првото пролетно коло не очекува на 21-ви јануари идната, 2018 година. Во истото треба да гостуваме во градот Струга кај екипата на ЖКК Струга 2009.