Sunday ,17 February 2019
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > ЖКК Вардар со сребро ја завршија оваа сезона во лигата
ЖКК Вардар  со сребро ја завршија оваа сезона во лигата

ЖКК Вардар со сребро ја завршија оваа сезона во лигата

Девојките на Бадел успаа со 3-0 да го совладаат ЖКК Вардар и да обезбедат петта шампионска круна по ред во лигата.  Нашите девојки првенството го завршија како “сребени“ откако в “Кале“ беа поразени со 76:55.  Купот е во нашите витрини, шампионскиот пехар и оваа година го пропуштивме, но сепак овие девојки го дадоа максимумот во текот на целата сезона.

Добро го започнавме натпреварот, но до крајот на полувремето постојано ја губевме свежината и не го контролиравме дефанзивниот скок, што на Бадел им дозволи поени од втора шанса. Веќе после паузата, започнавме со егал игра , но противникот и овој пат заигра поангажирано при што стигна до двоцифрена предност и не ја испуштија до крајот на натпреварот, а ние не успеавме доволно да се спротиставиме за да го свртиме резултатот во наша полза- изјави тренерот Дамњановски