Wednesday ,12 December 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка > ЖКК Вардар ги “запали моторите“, овој пат посилни за Муса која се врати во тимот
ЖКК Вардар ги “запали моторите“, овој пат посилни за Муса која се врати во тимот

ЖКК Вардар ги “запали моторите“, овој пат посилни за Муса која се врати во тимот

Кошаркарскиот женски тим  Вардар вчера ги  отпочна  подготовки за продолжение на првенството, истото почнува овој месец, поточно  првиот дуел се игра  на 27 јануари. Покрај првенството црвено-црните дами ги очекуваа настапот и во Купот на Република Македонија во женска кошарка оваа пролет каде ја бранат титулата. Вардарки  тргнаа со “засилување“, во строј беше и Едина Муса.

Вардарки лани со Муса и две американки  дојдоа до  трофеј во Купот на Македонија што е прв пехар за црвено-црниот женски кошаркарски колектив во историјата. Муса по крајот на првенството прекина да тренира кошарка и се  префрли  на фитнесот. Нејзиното искуство ќе биде драгоцено за останатите млади кошаркарки во пролетниот дел од првенството и во одбраната на Куп трофејот.