Wednesday ,12 December 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Јуниор лига: Момците на РК Драчево Вардар триумфално во дуелот со РК Балтепе во генер.2006/07
Јуниор лига: Момците на РК Драчево Вардар триумфално во дуелот со РК Балтепе во генер.2006/07

Јуниор лига: Момците на РК Драчево Вардар триумфално во дуелот со РК Балтепе во генер.2006/07

Денес во салата “Кале“ се одигрува вториот натпреварувачки ден од седмото коло во ракометната Вардар јуниор лига. Кај момците во генерација родени 2006 и 2007 година се одигра еден дуел. Во истиот тимот на РК Драчево Вардар   забележа победа над својот ривал.

1

Екипата на РК Драчево Вардар од Скопје ја совлада екипата од Тетово, тимот на РК Балтепе Вардар со резултат 12-6 (6-2). Први со погодок овој дуел го отворија момците од тетовскиот црвено-црн тим кои поведоа со 0-1 на стартот. Скопјани изедначија на 1-1, а некаде на средината од првиот дел на семафорот беше реми, 2-2. Следеше период на скопскиот тим кој со серија 4-0 до крајот на полувремето целосно доминираше и отиде на одмор со предност од 6-2.

3

Тетовчани се обидоа во вториот дел да се вратат в игра намалувајќи на 6-3, но тимот на Драчево кој овој меч го одигра само со шест играчи направи серија 3-1, со што поведе со  9-4 и најави дека бодовите ќе ги освои тимот од Скопје во овој дуел.  Потоа до крајот гледавме рамноправен натпревар, двата тима погодуваа најизменично во противничката мрежа.

4

РК Драчево триумфираше со 12-6 на крајот, кај нив први стрелеци на овој дуел беа Трајковски и Тевдовски со по четири гола, кај поразените Петар Савовски погоди два пати во мрежата на ривалот на овој натпревар.