Monday ,05 June 2023
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Парондо, Царчев, Поповски и Стоилов од денес дел од Македонската селекција која се подготвува за СП
Парондо, Царчев, Поповски и Стоилов од денес дел од Македонската селекција која се подготвува за СП

Парондо, Царчев, Поповски и Стоилов од денес дел од Македонската селекција која се подготвува за СП

Дел од мисијата “СП  2018 в Германија“  ќе бидат четворица вардарци. Тие се дел од репрезентацијата на Македонија за подготовките за ракометниот планетарен собир кој ќе се одржи во  јануари во Германија.

Капитот на црвено-црните, Стојанче Стоилов и вардаровото крило, Мартин Поповски се дел од играчкиот состав. Тренерот на Вардар, шпанецот  Роберто Парондо е дел од стручниот штаб на репрезентацијата тој ќе ги стартува подготовките во Скопје.  Во стручниот штаб на црвено-жолтите за голманите задолжен ќе биде вардаровиот тренер на “чуварите на мрежата“, г-н Александар Царчев. Собирот на ракометари е закажан денес, 24 декември ,понеделник со почеток во 16:30 часот во хотел „Александар Палас” во Скопје. Првиот меч на СП селекцијата на Македонија ќе го има  на 11 јануари кога ќе игра против Јапонија.