Saturday ,27 November 2021
Последни:
Home > Интервјуа > Андријана Будимир: Освојувањето на првото место во Зрењанин не е максиумот на оваа генерација пред која претстои блескава иднина
Андријана Будимир: Освојувањето на првото место во Зрењанин не е максиумот на оваа генерација пред која претстои блескава иднина

Андријана Будимир: Освојувањето на првото место во Зрењанин не е максиумот на оваа генерација пред која претстои блескава иднина

Пионерите на ракометниот клуб Вардар го освоија силниот меѓународен турнир “Трофеј на градот Зрењанин, кој се играше во периодот од 10-12-ти февруари. Нашите млади надежи кои се предводени од Андријана Будимир имаа одличен настап на турнирот во Зреанин освојувајќи го првото место со шест забележани победи од исто толку одиграни натпревари. Во групната фаза ги совладавме екипите на Звезда Мокрин, Младост СК и Смедерово. Во четврфиналето се сретнавме со екипата на Црвена Ѕвезда над која издвијувавме висок триумф, за во полуфиналето да бидеме подобри од екипата на Спачва од Хрватска. Во големото финале црвено-црните се сретнаа со екипата на Лавови која ја победивме со голема разлика. Тренерот Будимир за нашите фанови ги сподели впечатоците од освоеното прво место

-Ние на секој турнир заминуваме со една мисла, да се освои злато, а и така ја учам екипата да бидат секогаш победници бидејки знам колку можат, колку тренираат и колку вредат во моментов. Знам до каде можат да одат, ги знам нивните граници, едноставно ја знам “душата“ на екипата. Ова сега во Зрењанин ни беше четврто по ред финале на меѓународните турнири и кога сега влеговме во финалната фаза знаев дека никој од нас нема да ја испушти оваа шанса.

16754498_750242555151048_475870208_n

Стратегот на Вардарци направила добра анализа на противниците, па воопшто не е изненадување ова прво место.

-Претежно 90% од екипите кои се присутни на овие меѓународни турнири ги познавам бидејки или сум играла против нив или сум ги гледала како играат со некои други екипи, воглавно секогаш одам подготвена. За секој наш противник прво добро се припремаме, имам различна тактика во зависност од противничката екипа и соодветно на тоа правам измени во својот тим. 

Вербата во себе и желбата за победа се пресудни фактори за успехот на оваа надежна генерација.

-Едноставно често им повторувам колку јас верувам во нив, колку тие вредат и дека треба сами да веруваат во себе, а пред се настапуваат и го преставуваат Вардар. Од овој турнир не сум баш задоволна од целокупната игра на мојата екипа без обзир на пласманот. Секој играч имаше одредени задачи на овој турнир и можам да кажам дека воглавно имаат прелазна оценка и ова не беше нашиот максимум бидејки има уште многу простор за работа и напредок.

vardarfans-turnir

Оваа генерација на РК Вардар е само втора сезона заедно и веќе почна да ги покажува потребните резултати. Секако голема заслуга има и нивниот тренер, Будимир како и самиот клуб кој им ги овозможува сите неопходни услови на децата за работа.

-Главна работа за успехот на оваа екипа е ДИСЦИПЛИНА и ПОЧИТУВАЊЕ на мене како тренер, сами помеѓу себе и према клубот. Со оваа генерација-екипа сум една и пол година и напредуваат многу благодарение на нивната напорна работа, на мојата комплетна посветеност, стручност и достапност на сите ресурси на Р.К.Вардар. Тука е Раул Гонзалез кој секогаш има време за моите милион прашања, Јура кондициониот тренер на првиот тим кој работи со нив, доста првотимци кои секогаш се спремни да помогнат и целокупниот тим на Вардар кои ни ги овозможува овие услови и турнири. Се надевам и верувам во мојата екипа на која допрва им претстои блескава иднина.

16788025_750242895151014_1578669614_n

Звонко Ивановски