Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > РК Вардар > Тимур Дибиров во идеалната седморка на колото во ЛШ
Тимур Дибиров во идеалната седморка на колото во ЛШ

Тимур Дибиров во идеалната седморка на колото во ЛШ

Тимур Дибиров по блескавиот настап против Монпелје и огромниот учинок во Вардаровата победата се најде во идеалнииот тим на 9то коло од Европската ракометна Лига на Шампиони . Покрај ова  еден негов гол е избран и  во топ 5 погодоци односно на местото број 3 .

Рускиот интернационалец блескаше со 12 погодока во мрежата на Францускиот лидер на првенството . На паркетот во С.Ц Јане Сандански го имаше насекаде беше вистинска главоболка за противниците . Овој учинок не остана незабележан и затоа беше избран за најдобро лево крило на ова претпоследно коло од групната фаза на Лигата на Шампионите.

Покрај Тимур во иделната седморка се :

  • Голман : Родриго Коралес – Висла Плок
  • Пикер : Хулен Агинагалде – Кјелце
  • Десно Крило : Дмитри Ковалев -Чеховски Медведи
  • Десен Бек : Јохан Јакобсон – Фленсбург
  • Среден Бек  : Микел Хансен – Парис СЖ
  • Лев Бек : Сергеј Бубка – Мотор Запорожје