Home > РК Вардар > Втор тим > (ФОТО) Вардар јуниор го растури РК Металург-2
(ФОТО) Вардар јуниор го растури РК Металург-2

Вчера тимот предводен од Пепи Манасков екипата на Вардар јуниор оствари победа на гостувањето во Автокоманда, кај Металург 2 каде однесе победа со огромни 23 гола разлика над “фенерџијата“ во лигата. Црвено-црните  извојуваа висока победа со 40:17 против Металург 2 во мечот кој го отвори 16 коло во “Супер лигата“. Целосна теренска  доминација Јуниор прикажа во првиот период ,  во периодот од 5-25. минута, кога направивме неверојатна серија 1-15. Мечот почна со  резулта 3:2 за Металург -2 по што  Вардар направи серија од 7-0, а по еден примен гол направи уште една низа со осум гола по ред за да поведе со 17-4 на пет минути до паузата. На  полувреме се замина  со резулат 20:5 за Јуниор.

pz2

Вториот дел продолжи во исто темпо предноста продолжи да расте. Интересен факт е што сите црвено-црни момци освен голманите постигнаа голови. Екипата на Вардар јуниор му гостува кај тимот на РК  Работнички. Триумфот во Автокоманда е седма победа за Вардар јуниор и со неа стигнавме до  21 бод со што на табелата се зацврстивме на на 5 позиција.pz3

Вардар јуниор: Чаневски, Ивановски, Костовски 5, Спасовски, Недановски 1, Георгиевски 2, Тренчевски 4, Чурлевски 3, Јовчевски 2, Андоновски 2, Симиќ 1, Ристов 2, Манасков 3, Поповски 10, Вујачиќ 3, Давитковски 2.