Friday ,22 January 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Момците на Будимир убедливо се пласираа на Ф-4, утре е ждрепката за 1/2-фин. можни ривали на кадетите се: КЛ-7, Прилеп или Е.Фарм
Момците на Будимир убедливо се пласираа на Ф-4, утре е ждрепката за 1/2-фин. можни ривали на кадетите се: КЛ-7, Прилеп или Е.Фарм

Момците на Будимир убедливо се пласираа на Ф-4, утре е ждрепката за 1/2-фин. можни ривали на кадетите се: КЛ-7, Прилеп или Е.Фарм

Кадетите на РК Вардар, предводени од Будимир и Станковски на доминантен начин обезбедија место на завршниот Ф-4 турнир. Ние пласман имаме  како  убедливи лидери во кадетската група-1, регуларниот дел го завршивме со дури 43.бода. Веќе пред неколку кола бевме сигурни патници, оваа сезона победивме на  14 дуели, и имавме едно реми и еден неважен пораз.

Со овој убедлив скор се пласиравме на собирот на најдобрите четири машки кадетски колектии во земјава, таму ќе ја нападнеме титулата. Покрај нас пласирани се двата лидери од другите групи и најдобрата второпласирана екипа. Во принцип поголем дел од екипата ние на возраст на пионери, факт што посебно радува колку напредни се момците со кој Будимир работи години наназад.

Овој завршен чин ќе се игра викендов кој прести пред нас. Ждребувањето за полуфиналните дуели ќе се одвива утре, вторник (28.мај). Покрај двата пара на ова ждребување ќе биде соопштен и градот домаќин на завршниот Фтурнир во машката кадетска лига за сезоната 2018/2019 година.

Ова се четирите екипи кои ќе учествуваат на завршниот турнир:

1.ВАРДАР

2. КЛ-7

3. РК Прилеп

4. Е.Фарм Работник