Home > РК Вардар > Младински лиги > Кадетите на Вардар Јуниор убедливо го победија Неготино
Кадетите на Вардар Јуниор убедливо го победија Неготино

Во последното коло од првиот дел на сезоната во машката кадетска лига, екипата на Рк Вардар јуниор беше поуспешен од тимот на Неготино. Конечниот резултат гласеше 32:14.

Избраниците на Слободан Чивлачки го контролираа целиот натпревар и во ниту еден момент не дозволија противникот да поведе. Црвено-црните имаа фуриозен старт откако поведоа со 5:0. Гостите од Неготино се ослободија од почетниот притисок, заиграа подобро и намалија на 6:4. На ваквата игра на противникот, следуваше одговор на нашиот состав, кој направи нова серија за највисока предност во тие моменти од 10:4. До крајот на првиот дел само го зголемувавме водството за на одмор да заминеме со резултат 13:6.

Второто полувреме започна одлично за кадетите на Вардар, кои во 38 минута за прв пат на мечот имаа двоцифрена предност од 18:8. Следуваа уште два наши погодоци за зголемување на предноста. Разликата во квалитет беше голема на двете страни, младите Вардарци одиграа одличен меч со добра одбрана и разновидно во нападот. Неготино немаше одговор за нашата добра игра. Како одминуваше дуелот, водството се повеќе растеше. Во последните десет минути влеговме со резултат 25:10. До крајот гостинскиот тим постигна само четири гола, за разлика од нашите кадети кои го полнеа нивниот гол. Конечниот резултат галсеше 32:14. Првиот дел од сезоната кадетите ја завршија со четири победи, два порази и еден нерешен резултат.

Мартин Карапалевски продолжува со своите одлични игри, постигнувајќи 8 голови. Благоја Антевски додаде 6.

Вардар Јуниор: Брунчевиќ, Кизиќ, Каранфиловски 1, Николовски, Атанасовски 2, Тевдовски 2, Карапалевски 8, Антевски 6, Нанов 5, Биковски, Ќосевски 2, Благопетров 1, Ангелковски , Мајсторовски, Динев 3 и Гроздановски 1.