Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Македонија втор пат ја победи Србија, овој пат минимално со погодок на поранешен вардарец
Македонија втор пат ја победи Србија, овој пат минимално со погодок на поранешен вардарец

Македонија втор пат ја победи Србија, овој пат минимално со погодок на поранешен вардарец

Попладнево во С.Ц. Борис Трајковски се одигра и вториот контролен натпревар помеѓу ракометните селекции на Македонија и Србија. Поуспешна повторно беше Македонија, која славеше минимално со резултат 28:27.

Во најголем дел од натпреварот, Македонија имаше предност, а на полувреме заминавме со водство од 16:13. Во второто полувреме се играше израмнет натпревар, а во последниот напад за Македонија се влезе со нерешен резултат 27:27. Раул Гонзалез повика тајмаут, а во последните десет секунди погоди Филип Лазаров, за победа на Македонија со резултат 28:27.

Најефикасен во нашата селекцијата беше Пешевски кој постигна 7 голови, од вардаровите играчи, Стоилов и Поповски постигнаа по 1 гол. На спротивната страна, Милосављев не забележа одбрана. Ова беше последен подготвителен натпревар за Македонија пред почетокот на Светското првенство.