Tuesday ,21 May 2024
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Лазаров со пет вардарци патува за Злин, Македонија со 18 играчи против Чешка
Лазаров со пет вардарци патува за Злин, Македонија со 18 играчи против Чешка

Лазаров со пет вардарци патува за Злин, Македонија со 18 играчи против Чешка

Денес, 17:40 часот  Македонската ракометна репрезентација   со чартер лет патува за Злин, Чешка. Веќе   утре ќе го игра првиот бараж меч против чешката селекција за место на Светското првенство 2023 година. Селекторот,  Кирил Лазаров на ова гостување патува со 18 ракометари, од кој дури 5 се вардарци . Реванш дуелот со Чешка се игра четири дена подоцна во СЦ „Борис Трајковски“.

ГОЛМАНИ:
МИТРЕВСКИ НИКОЛА FUTEBOL CUBE DO PORTO (POR)
ТОМОВСКИ МАРТИН РК ВАРДАР 1961

ЛЕВИ КРИЛА
ОЈЛЕСКИ ГОЦЕ РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
АТАНАСИЈЕВИЌ ПЕТАР РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

ДЕСНИ КРИЛА
ГЕОРГИЕВСКИ ГОЦЕ РК ВАРДАР 1961

ПИВОТИ
ПЕШЕВСКИ ЖАРКО TVB STUTTGART (GER)
СТОИЛОВ СТОЈАНЧЕ РК ВАРДАР 1961
МАРКОСКИ НИКОЛА РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

ДЕСНИ БЕКОВИ
СЕРАФИМОВ МАРТИН РК АЛКАЛОИД
ЈАГУРИНОСКИ ТОМИСЛАВ TOR AKYREYRI (ISL)
ЛАЗАРОВ КИРИЛ HBC NANTES (FRA)

ЛЕВИ БЕКОВИ
ТАЛЕСКИ ФИЛИП РК ВАРДАР 1961
КУЗМАНОВСКИ ФИЛИП TSV HANNOVER- BURGDORF (GER)
МИШЕВСКИ МАРКО РК ВАРДАР 1961

СРЕДНИ БЕКОВИ
МИРКУЛОВСКИ ФИЛИП HSG WETZLAR (GER)
МИТЕВ МАРКО РК БУТЕЛ СКОПЈЕ
ЃОРГИЕВ ИГОР РК АЛКАЛОИД

ДЕФАНЗИВЦИ
МЛАДЕНОВИЌ МИХАЈЛО ГРК ОХРИД