Home > РК Вардар > Младински лиги > Младинците на РК Вардар го добија дербито со Пелистер
Младинците на РК Вардар го добија дербито со Пелистер

Младинците на РК Вардар предводени од Слободан Чивлачки го добија дербито со екипата  на Пелистер. На натпреварот одигран во спортскиот ракометен центар Кале, црвено-црните забележаа убедлива победа со резултат 34:27. На натпревар со многу голови, на крајот подобри беа нашите малдинци.

Мечот започна со гол на Вардар, а во наредниот период се играше израмнето со серија на погодоци на двете страни. На неколку наврати резултатот беше израмнет 4:4, 6:6 и 8:8. Следиме и прво водство на овој натпревар за гостинската екипа од 8:9. Вардарци враќаат со два гола во серија за ново водство од 11:10. Како се ближеше првото полувреме, имавме можност да гледаме подобра игра на Вардарци што донесе за прв пат позитива од три голови 15:12. Финишот му припадна на црвено-црниот состав, откако при резултат 17:15, направивме серија од 3:0, за на полувреме да имаме предност од 20:15.

На стартот на вториот дел Пелистер успева да се доближи до нашето водство и да намали на 20:18. Вардар не дозволи опуштање и повторно  успева да ги врати оние највисоки пет голови предност 25:20. До крајот на натпреварот се играше гол за гол, црвено-црните поведуваат и со шест голови предност 30:24. На крајот испадна убедлив триумф против својот ривал и конкурент за втората позиција во групата, која води на завршниот турнир.

Убедливо најефикасен беше  Марко Мишевски со 14 постигнати голови. Стефан Чакалиќ беше стрелец на 5, додека Андреј Мицаноски додаде 4 голови.