Home > РК Вардар > Младински лиги > Младинците на Рк Вардар го победија Прилеп
Младинците на Рк Вардар го победија Прилеп

Младинците на Рк Вардар предводени од Слободан Чивлачки забележаа нова победа во првенството. Во С.Р.Ц. Кале нашите младинци беа подобри од екипата на Прилеп, со резултат 28:25.

Неизвесен натпревар до самиот крај, кој им припадна на црвено-црните. По едно полувреме им припадна на двете екипи. Противникот беше подобар во првиот дел кога имаше предност од 12:15. На почеткот беше израмнето 3:3, но во периодот кој следи екипата на Прилеп е подобар тим, успевајќи да поведе со 4:7. На седум минути пред паузата, Вардарци го загрозуваат водството на гостите и намалуваат на 8:9. Сепак Прилеп фаќа повторно залет за позитива од 12:15 на полувреме.

Во вториот дел гледавме спротивна слика на теренот. Младите Вардарци го постигнуваат првиот гол во вторите 30 минути. Како тече дуелот играме се подобро, второто израмнување од 17:17 се случува во 40 минута. Набргу ја преземеме предноста во своја корист, за прв пат на овој дуел имаме два гола разлика 20:18. Прилеп успева да погоди за 22:21 и да донесе возбудлива завршница. Сепак последните пет минути им припаднаа на Вардар, кои постигнаа повеќе голови за конечни 28:25. Андреј Мицаноски беше најефикасен со 6 голови, Филип Николов и Марко Мишевски додадоа по 5.

Рк Вардар: Ставровски, Босиловски 2, Стојчевски 3, Овнарски , Чакалиќ 4, Јаховиќ 1, Барлаковски 2, Блажевски, Николов 5, Мицаноски 6, Бабанов, Мишевски 5, Кочаров, Давчев , Хаџидимовски .