Sunday ,17 February 2019
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Мораес Фереира со селекцијата на Бразил обезбеди пласман на СП во 2019 година
Мораес Фереира со селекцијата на Бразил обезбеди пласман на СП во 2019 година

Мораес Фереира со селекцијата на Бразил обезбеди пласман на СП во 2019 година

Пиокерот на Вардар, Рожерио Мораес Фереира со репрезентацијата на Бразил обезбеди пласман на Светското првенство, кое следната година ќе се одигра во Германија и Данска. “Кариоките“ со трумфот во полуфиналето против Чиле (24:32) обезбедија настап на големото натпреварување, без оглед на вечерашниот исход во финалето против селекцијата на Аргентина, во рамките на квалификациите на Пан Америка. Финалистите имаат загарантиран пласман на СП, како и третопласираната селекција.

Бразил на овие квалификации одигра пет натпревари, на кои забележа исто толку победи. Совладани беа селекциите на Колумбија (22:42), потоа Парагвај (40:14), Гренланд (26:36), Уругвај (35:21) и во полуфиналето против Чиле (24:32).

Вечерва се игра големото финале против Аргентија, а Бразил на последните пет меѓусебни дуели со овој противник има скор од четири победи и еден нерешен резултат.