Monday ,11 December 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Ѓорѓиевска “собра“ се в Белград: Најдобар голман и во својата генерација и на турнирот, играч на финале- Табаков најдобар асистент во неговата категорија
Ѓорѓиевска  “собра“ се в Белград: Најдобар голман и во својата генерација и на  турнирот,  играч на финале- Табаков најдобар асистент во неговата категорија

Ѓорѓиевска “собра“ се в Белград: Најдобар голман и во својата генерација и на турнирот, играч на финале- Табаков најдобар асистент во неговата категорија

Двете пионерски екипи на РК Вардар, машката и женската беа дел од силниот меѓународен турнир “Трофеј Белград“ кој се играше во Србија во изминатите денови. Девојките на Платон и Папуџиева дојдоа до злато, додека момците завршија како “сребрени“.

49205089_271217703564032_1965863564249923584_n

Голманката на пионерките, Вероника Ѓорѓиевска успеа само вчера да собере три признанија. Најпрвин беше прогласена за најдобар играч на финалето во пионерска конкуренција. Потоа во истата конкуренција беше избрана за најдобар голман, но не застанаа тука признанијата. Таа е прогласена за најдобар голман на цел турнир кај дамите, Вероника бранеше фантастично на цел турнир особено во финалниот натпревар. Нејзините три награди погледнете ги на фотографиите, таа едноставно покажа дека е врвен квалитет на голман, нејзин тренер е г-н Царчев Александар.

49496006_323262484946485_1297214371184771072_n

5j

Младиот член на пионерската екипа на ракометниот клуб Вардар, Илија Табаков  исто така доби признание. Пуленот на Зоран Петковски-Зенга и Никола Бисинов во пионерска конкуренција доби награда за “најдобар асистент“. Тој успеваше да има најголем број на точни завршни пасови со соигрaчите.

55