Thursday ,21 January 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим > Вардар тргнува од Битола, Јуниор на гости кај Борец, познат распоредот за плеј-офот и плеј-аутот
Вардар тргнува од Битола, Јуниор на гости кај Борец, познат распоредот за плеј-офот и плеј-аутот

Вардар тргнува од Битола, Јуниор на гости кај Борец, познат распоредот за плеј-офот и плеј-аутот

Веќе на крајот на март, Вардар ќе ги почне натпреварите од домашното првенство и плеј-офот и во првото коло треба да гостува во Битола кај екипата на Еурофарм Битола. Во плеј-офот ќе учествуваат првите четири екипи од регуларниот дел на сезоната Еурофарм Работник, Пелистер, Бутел и Пролет, плус СЕХА преставниците  нашиот црвено-црн тим и  Металург.

Ќе се играат десет кола, а најдобриот тим ќе биде крунисан со титулата Првак на Македонија. Плејофот почнува на крајот на март, на 23 и 24, со мечевите од првото коло, а треба да заврши на 1 и 2 јуни.

Нашиот втор тим Вардар јуниор ќе игра во плеј-аутот за опстанок. Во плеј-аутот играат шесте екипи пласирани од петто до десето место во регуларниот дел од првенството. Се пренесуваат освоените бодови од меѓусебните дуели на екипите што ќе разигруваат за опстанок.

Распоред на натпревари за плеј-оф – plej_of_mazi.xlsx

Распоред на натпревари за плеј-аут – plej_aut_mazi.xlsx