Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Пастор: Лани Вардар не победи, сепак оваа сезона ние бевме фаворити
Пастор: Лани Вардар не победи, сепак оваа сезона ние бевме фаворити

Пастор: Лани Вардар не победи, сепак оваа сезона ние бевме фаворити

Веќе неколку години, особено последните две, ПИК Сегед беше   екипи  во Лигата на шампионите од која се очекуваше завршен турнир. Сепак унгарскиот тим  мораше предвреме да го „положи“ оружјето поради одлуката на ЕХФ. Унгарците чекаа двомеч со Вардар, сепак тимовите кои лани се сретнаа во 1/4-финалето по кое момците на Парондо отидоа на Ф-4 и дојдоа до титула оваа сезона немаат шанса за завршен турнир. Оваа ситуација ја прокоментира тренерот Хуан Карлос Пастор:

Во 1/8-финалето го чекаме Вардар , тие успеаја да не победат лани, ама со друг тим, сега ќе беше поинаку. Имавме повеќе опции и наши шанси. Исто така и против Веспрем ако го елиминираа тимот на Висла Плок. Покажавме оваа сезона дека може да го победиме секого- изјави Пастор.