Home > РК Вардар > Втор тим > Вардар јуниор одигра реми со битолски РК Пелистер

Вардар јуниор одигра реми со битолски РК Пелистер

Двете најдобри екипи во плеј-аутот од Супер лигата одиграа меѓусебен дуел. Нашиот помлад црвено-црн рмашки ракометен колектив  Вардар јуниор и битолски РК Пелистер одиграа реми “во дербито на плеј-аут„ сегментот. Мечот  на кој ние бевме домаќини заврши со  резултатска симетрија од  29:29.

Двата првопласирани тима на табелата во разигрувањето за спас од испаѓање  одиграа меч во кој и двете екипи имаа свои периоди и заслужија со победа да го завршат овој лигашки дуел.  Ние тргнавме поофанзивно и поконкретно на почетокот на натпреварот,  се одлепивме на “четири плус“ или  5-1  колку што пишуваше семафорот по пет минутиод овој дуел. Во продолжението успеваме ушта да го зголемиме водството идеме на  7-2. Тука гостите од битола правам голем пресврт и со серија 4-9 успеваат да изедначат  на 11-11. Дури во продолжение тие успаеваат  дури и да поведе со 13-12. На полувремето  се замина со реми на семафорот, резулатот по 30 минути игра беше 15-15. Во второто  полувреме доминираа како и на краот од првиот дел  битолчани,. Нивоното постојано водство стана највисоко кога направија серија 0-3 за водството од 22-18 негде по крајот на првата третина од второто полувреме. Младите момци на Вардар јуниор  кои се предводени од Пепи Манасков во продолжение не се откажа и  се бореа за враќање водуелот. Тие  успеа да изедначи на 26:26 негде пред почетокот на последните  10 минути од мечот. Повторно нов “студен туш“ за Јуниор, РК  Пелистер повторно поведува во продолжение овојпат со  29-27  резулат кој му гарантираше 3 бода, сепак  Вардар јуниор направи подвиг во финишот и се избори за  реми 29:29. За црвено-црните за доигрување престои  последното коло од плејаут-сезоната. Во последното коло се влегува со ваков изглед на плеј-аут табелата. Пелистер има 40 бода, а Вардар јуниор 36, со гостувањето кај Борец како последна обврска во сезоната. Вардар јуниор: Чаневски, Ивановски, Филиповски, Костовски, Спасовски, Георгиевски, Тренчевски, Чурлевски, Ангелов, Андовски 2, Ристов 3, Манасков 1, Поповски 2, Вујачиќ 8, Давитковски.