Sunday ,19 May 2024
Home > РК Вардар > Младински лиги > Совладан Илинден, пионерите на РК Вардар стигнаа до првата пролетна победа

Совладан Илинден, пионерите на РК Вардар стигнаа до првата пролетна победа

Пионерите на ракометниот клуб Вардар стигнаа до првата пролетна победа во пионерската лига. Денес избраниците на Петковски и Бисинов, славеа на гостувањето кај екипата на Илинден.

Вардар на стартот од мечот во два наврати имаше предност од два гола разлика, беше 0:2 и 1:3, но домашниот тим успеа за прв пат на мечот да го израмни резултатот на 4:4. Сепак нашите пионери во следниот период направија серија од 0:3 и стигнаа до највисоката предност во првото полувреме (4:7). По првите 20 минути, нашиот состав имаше водство од два гола разлика (6:8).

Вардаровите пионери беа подобри и во второто полувреме, во кое имаа целосна контрола на резултатот. Имавме во неколку наврати позитива од три гола, кога резултатот на семафорот беше 7:10, 8:11 и 11:14. Во последните минути, Илинден се погрижи за намалување на резултатот и минимален пораз од 13:14.

Андреј Петрушевски беше најефикасен со 5 голови, додека Виктор Трифуноски постигна 4. Во листата на стрелци се запишаа уште и Матеј Трајановски и Мартин Сипкоски кои постигнаа по 2 гола и Ѓорѓи Спасовски со 1 погодок. Ова беше шестта победа за пионерите во рамките на групата 1 од пионерската лига.