Home > РК Вардар > Младински лиги > Пионерите на Вардар подобри од босанскиот тим Лакташи, на турнирот во Илинден
Пионерите на Вардар подобри од босанскиот тим Лакташи, на турнирот во Илинден

Денес на меѓународниот турнир во населба Илинден, во 2.коло пионерите на РК Вардар се сретнаа со тимот на ОРК Лакташи од република Српска. Во оваа средба момците на Зоран Петковски и Никола Бисонов дојдоа до победа во еден дуел во кој доминираа особено во вториот период со 14-7.

На почетокот госите од Република Српска, Бих имаа константно водство тие поведоа најпрвин со 0-1,а потоа водеа и со 1-3. На средината на првиот период од 15.минути беше 2-4 за ривалот, од ука почна нашата доминација. Со серија од 4-0, од кои три гола беа дело на Трајановски Матеј  и со еден погодок на Стојкоски Марио направивме пресврт со 6-4 на оваа средба. Ривалот побара минута одмор со цел да се врати во игра, сепак ние го исконтролиравме овој период и крајот на првото полувреме.  Успеавме додатно да се одлепиме и со три плус, 8-5 заминавме на одмор.

48387043_10213451152295420_2186945429558525952_n

Во вториот дел одигравме смирено и креативно на почетокот, направивме серија 3-0 со која се одлепивме на 11-5 со голот на Аритонов Тадеј по што се веќе беше познато околу победникот. Во вториоте 15.минути доминираа, момците на Зенга во сите аспекти, ривалот беше скршен и успеа да постигне само два погодоци во овој период, вративме со тројна мерка. Победата на оваа средба од овој меѓународен турнир дојде со резултат  14-7 на крајот.

48406357_10213451176216018_3884398135086153728_n

Вечерва не очекува уште еден меч на турнирот, противник ни е екипата на РК Шампион од Скопје.