Thursday ,28 September 2023
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > РК Бисинов подобри од вардаровите пионери
РК Бисинов подобри од вардаровите пионери

РК Бисинов подобри од вардаровите пионери

Пионерите на ракометниот клуб Вардар го доживеаа првиот пораз сезонава. Момците на Зоран Петковски гостуваа во Велес кај екипата на РК Бисинов, од која беа поразени со резултат 21:14.

263554950_1042556466314070_4111926117015514639_n

Вардар во првите пет минути од натпреварот во два наврати беа во предност, кога го отворија резултатот, а потоа и 1:2, за домашниот тим во продолжение да го превземе водството. Се држевме до резултат 4:3, кога следеше серија на Бисинов 7:1, за највисоки 11:4 за домашниот тим, кој на полувреме замина со предност од 12:6.

262924085_3175656539426751_9108862860947240011_n

Секако ова е новоформирана селекција на Вардар, на која ќе и биде потребно време за воигрување и за достигнување на потребните резултати. Серијата продолжи во вториот дел, кога противникот зголеми и на 14:6, па беше јасно кој ќе ги освои бодовите. Во еден момент, Вардар само намали на шест гола негатива, но немаше сили за нешто повеќе. На крајот конечниот резултат гласеше 21:14.

Најефикасен наш ракометар беше Ангел Столевски кој постигна 5 голови.