Saturday ,16 January 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Момците на Будимир и Станковски доминантни, победа за кадетите во мечот против Пролет
Момците на Будимир и Станковски доминантни, победа за кадетите во мечот против Пролет

Момците на Будимир и Станковски доминантни, победа за кадетите во мечот против Пролет

Денес во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните кадети, момците на Вардар Јуниор успеаа да го совладат тимот на Пролет. Момците на Будимир и Станковски лесно се справија со својот ривал и го совладаа со 30-14 (16-9).

77097321_10215664448826450_2323349493480685568_o 75486032_10215664452946553_7049936182112681984_o
Отворивме со голот на Киселовски Леонид за 1-0, противникот врати со иста мерка за почетни 1-1 по 4.минути ракомет. Го дигнавме нивото на одбрана, успеавме да сопреме три напада, Михајловски имаше одлични две одбрани со нога, тоа беше наградено во напад за предност од четири гола. Србиновски погоди атрактивно за 5-1 во 11.минута, по оваа серија 4-0 ривалот побара тајм-аут. По двата одлични удари на Савревски и погодокот на Димитриовски отидовме и на шест плус, во 15.минута некаде околу половината на првиот дел водевме со 8-2. Пролет успеаа со мини серија 1-3 да намали на 9-5 во 21.минута, сепак кратко траше нивниот налет, нашата одбрана го дигна нивото. Благој Димчевски одлично во одбраната блокираше, тоа во напад во 26.минута го валоризираше Савревски со гол за 12-5, односно првпат поведовме и со седум гола. Во финишот успеавме да ја одржиме предноста, заминавме на одмор со 16-9 иако останавме со два играчи помалку во поле.

78421681_10215664451586519_1475756698550403072_o 78089087_10215664456066631_8682172802842755072_o 77141653_10215664451026505_4559450381360300032_o 76781367_10215664450546493_4302475994050068480_o
Одлично влеговме и во вториот дел, ја стабилизиравме предноста од седум гола, со умна игра гол за гол. По 10.минути ракомет ние и понатака бевме на седум позитива, на семафорот во малата сала при СЦ „Јане Сандански“ стоеше 18-11 за црвено-црните кадети. Следеа три-четири минути без гол на двете страни, потоа погодија во 15.минута, Киселовски и Србиновски. Првпат отидовме на девет позитива, на семафорот стоеше 20-11, тоа беше „аларм“ за клупата на Пролет да побара минута одмор. На овој дуел треба да напоменеме дека настапивме без Чакалиќ и Грујовски, а сепак игравме на ниво. Следеше серија и по тајм-аутот нова, овој пат 5-0 ( од 18-11 вкупна 7-0) со која поведовме со 25-11, веќе се беше решено на 9.минути до крајот. Треба да се истакне и голманот Бане Трифуновски кој имаше имаше 6-7.минути без примен гол, тој за 12.минути на голот прими само два гола од кој еден од пенал . Победата дојде со резултат  29-14.

76756832_10215664455946628_7853994389666791424_o 76197213_10215664455226610_4873922174466916352_o 75369161_10215664454666596_7685138854231146496_o 75336390_10215664453906577_3425158924465078272_o 74524017_10215664452346538_7397650008478056448_o

Савревски Давид денес “бомбардираше“ погоди дури 13 пати, Киселовски Леонид даде 6 гола, а Пешевски Андреј стрелаше 4 пати. Голманот Михајловски впиша 10 одбрани, Стојкоски Давид одбрани пет удара кон неговиот гол.

74605488_10215664450026480_7233704952101601280_o