Home > РК Вардар > Младински лиги > Пионерите на РК Вардар со пораз го започнаа турнирот во Илинден
Пионерите на РК Вардар  со пораз го започнаа турнирот во Илинден

Пионерите на РК Вардар со пораз го започнаа турнирот во Илинден

Во салата “Гоце Делчев“ во скопската населба Илинден утрово во рамки на вториот турнир организиран од РК Илинден Вардар пионерите на црвено-црниот клуб се сретнаа со тимот на РК Алушовски. Пионерскиот состав на РК Вардар  имаше дуел со повозрасна екипа одигра рамноправно прво полувреме и послабо второ по што забележи пораз со 14-11 на отварањето на овој меѓународен собир.

k1

На почетокот отвори противникот, ние со голот  на Анакиевски Никола ја вративме резултатската симетрија и изедначивме на 1-1. Се играше гол за гол постојано, ривалот поведуваше со еден разлика ние се враќавме во егал. На минута и пол до крајот на семафорот стоеше 6-6, успеавме да се одбраниме и тргнавме во напад, тренерот Зоран Петковски-Зенга побара минута одмор. Успеавме да промашиме во два наврати од кој во вториот и од пенал. Противникот имаше 20.секунди за напад, но на нашиот гол Никола Спасовски одбрани фантастично тој во текот на првиот период постојано не одржуваше во игра.

k3

Вториот дел почна како и првиот со гол на противникот, апак ние повторно изедначивме овој пат со убав удар од 9-10 метра ефективно погоди Стојановски Марио, веднаш потоа во контра  погоди Трифуновски Виктор за пресврт. Ние првпат на оваа средба поведовме со еден гол предност, 8-7. На средината од вториот период кој на овој турнир е во време траење од 15.минути водевме со 9-8 по што почна нашиот пад во играта. Противникот влезе во серија 0-5 со која направи целосен пресврт и поведе со 9-13. Ние се обидовме ама немавме сили за враќање и бевме поразени со 11-14 на крајот.