Home > РК Вардар > Прв Тим > Вардар со пораз од Нант, го заврши турнирот во Стразбур на шестото место
Вардар со пораз од Нант, го заврши турнирот во Стразбур на шестото место

Вардар со минимален пораз од Нант го заврши турнирот во Стразбур на шесттото место.

Вардарци и покрај тоа што беа ослабени на овој натпревар за неиграњето на Карачиќ, Стоилов и Борозан добро го започнаа овој натпревар и од самиот старт имаа предност, која најмногу достигна до четири голови ралика, во 12 минута од дуелот кога резултатот на семафорот гласеше 4:8. Исклучок беа само првите две минути, кога Нант поведе со 2:0, но Вардар бргу возврати и го израмни резултатот. Сепак екипата на Нант успеа да се врати во игра и со серија од 3:0 намали на само еден гол негатива (7:8). Мора да се напомене дека на голот на црвено-црните одличен беше, Дејан Милосављев кој по првото полувреме имаше двоцифрен број на одбранети удари и беше најзаслужен за минималното водство што Вардар го имаше по првото полувреме. Најефикасен во нашиот состав по првото полувреме беше Кристопанс кој постигна четири голови, а најновото засилување на пикерската позиција, Глеб Калараш започнува да се вклопува во системот на игра кој го наметнува Парондо, рускиот репрезентативец беше стрелец на два гола, исто толку постигнаа и неговите соиграчи од репрезентацијата, Дибиров и Кисељев, додека Горбок беше втор стрелец со 3 голови. По првиот дел, Вардар имаше минимална предност од 14:15.

Во вториот дел гледавме рамноправна игра на двете страни. Сепак противникот успеа да направи резултатски пресврт и на крајот да слави со резултат 29:27. Решавачки беше периодот кога при нерешен резултат од 22:22, екипата на Нант постигна три последователни голови и стигн до највисоко водство, кое до крајот го задржи. Најфикасни во редовите на Вардар беа Горбок и Кристопанс кои постигнаа по 5 голови, додека по 4 беа дело на крилата, Чупиќ и Дибиров. Милосављев имаше неверојатни 19 одбрани.

Вардарци после мечот се враќаат во Скопје, во среда ги очекува првиот натпревар во рамките на СЕХА-лигата, против екипата на Металург.