Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим > Вардар јуниор испушти победа во мечот со РК Работнички
Вардар јуниор испушти победа во мечот со РК Работнички

Вардар јуниор испушти победа во мечот со РК Работнички

Избраниците на Пепи Манасков младите вардарци од екипата на  РК Вардар јуниор, за малку  не направи изненадување и испушти поволен резултат во финишот на последното  гостувањето оваа сезона за нив. Тие одиграа меч од суперлигата со градскиот ривал екипата на  РК Работнички Ова беше дуел од  17-то коло од ракометната Суперлигашка конкуренција.

Мечот се одигра во салата „Форца“. која има капацитет од 500 седишта, нашиот млад црвено-црн тим рамноправно се носеше со фаворитот екипата Работнички, но за жал не успеа да го заврши мечот со поволен резулат.  Јуниор отвории одлично создаваше предност, го контролираше мечот и по првата половина од првото полувреме водеше со 4:7. Ракометарите на Работнички заиграа поорганизирано и  дојдоа до поволен резулат 13:13, кој стоеше на семафорот во “Форца“ по 30 минути игра по што се замина на одмор. Вториот период за разлика од првиот  домашните играчи го отворија подобро и со мини серија 2-0 поведоа со 15-13. Сепак младите момци Вардар јуниор брзо се врати во мечот. Се играше во продолженито гол за гол со промени на водството и во  последните 10 минути нашите момци имаа триумф во рака, бидејќи водеа со 24:26. За жал  до крајот на натпреварот му дозволивме на Работнички да се врати со серија од три гола едноподруго и да трумфира. По поразот Јуниор останува на 6-то место со 21 бод и до крај имаат да го одиграат само 18-то  коло кога се сретнуваат со  Охрид, на домашен терен.