Home > РК Вардар > Втор тим > Вардар Јуниор без бодови од гостувањето кај Радовиш
Вардар Јуниор без бодови од гостувањето кај Радовиш

Младиот тим на Вардар Јуниор гостуваше кај тимот на РК Радовиш во дуел од Супер лигата. Момците на Петршевски и Манасков беа совладани по лошиот втор дел со резултат 31-19.

Првиот дел почна со водство од 2-0 на домаќините, потоа ние се вративме во игра и успеавме да изедначиме на 5-5.  Се играше потоа гол за гол, беше 6-6,7-7 и на крајот 8-8. Првпат поведовме со голот за 8-9, и кога стигнавме до првата предност дојде пад во нашата игра.  Следеше серија 5-0 која ни направи големи проблеми, бидејќи домаќинот поведе со 13-9. Во финишот на првиот дел ја нападнавме предноста, но само до крајот ја намаливме за еден гол. Ние заминавме на одмор со негарива од 16-13.

Вториот дел го отворивме несватливо лошо, на осум примени гола во нашата мрежа успеавме да одговориме само со два. Па така противникот отиде на девет недостижни гола предност, 24-15. некаде околу средината на првиот дел. И потоа нашата игра не беше на нивото, дали заморот од трите гостувања за само 5-6 дена си го земаа данокот.  Потиникот од минута во минута ја зголемуваше предноста и на крај победи со  12 гола предност односно со резултат 31-19.

Кај нас најдобар стрелец беше Стефан Крстевски со пет гола, Димов Мартин имаше четири гола, апак Ќосевски Мартин имаше три погодоци.