Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Познати противниците на „Медитеранските игри“ за машката и женската ракометна селекција
Познати противниците на „Медитеранските игри“  за машката и женската ракометна селекција

Познати противниците на „Медитеранските игри“ за машката и женската ракометна селекција

Ракометната репрезентација на Македонија ова лето ќе се натпреварува на Медитеранските игри во Алжир со женската и машката А-Селекција. Селекторите  Кирил Лазаров  и Љубомир Савевски се реши за комбинирани состави. Во двете селекции има голем број на играчи од ракометнете клубови Вардар.

Веќе се познати и противниците на машката селекција  на Македонија за овој турнир. Среќата посака избраниците на Лазаров да се најдат во групата Б и ќе се судрат со Шпанија, Турција, Грција и Алжир.

mazi

Женската репрезентација на Македонија се најде во групата Б, заедно со соседот Србија, Португалија и Турција.

Во групата А ќе бидат домаќинот Алжир, како и селекциите на Шпанија, Тунис и Хрватска.

Медитеранските игри започнуваат на 26 јуни, а избраничките на селекторот Љубомир Савевски ќе ги започнат подготовките на 13 јуни.

0000000000000000000