Saturday ,16 January 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Втор тим > Вардар јуниор одигра реми со ГРК Борец вчера во “Кале“
Вардар јуниор одигра реми со ГРК Борец вчера во “Кале“

Вардар јуниор одигра реми со ГРК Борец вчера во “Кале“

Вчера во спортско рекреативниот центар “Кале“  младите вардарци од екипата на РК Вардар јуниот го одиграа вториот контролен натпревар во новата сезона 2016/2017.  Во истиот  Јуниор се сретна и  одигра нерешено со ГРК Борец од Велес 27-27. Младите вардарци имаа шанса и да победат, но неуспеаа во финишот,  сепак е  најважно екипата да се воигра. Овој тим има многу нови имиња  кои  добија „прекоманда” од третиот црвено-црн вардаров сениорски колектив прволигашот РК Вардар 2.

Како и напрвата контролка така и на оваа шефот на стручниот штаб на црвено-црните  Стојан Петрушевски неможеше да смета на дури пет играчи, тие се на подготовки со првиот тим и се дел од  кадетската репрезентација.  Почетокот на првиот дел донесе изедначен ракомет гол за гол, се до резулат 4-4 потоа следеше серија на гостите 1-8 и се одлепија на 5-12. Следеше потоа налет на младите вардарци кои ја подобрија играта во одбрана, и поентираа во напад за на полувреме со замине со минус три. Направивме серија 9-5 и ја ублаживме негативата, на одмор се отиде со резулат 14-17. Вториот дел  почна така што ГРК Борец повторно водеше со пет гола, со двата погодока едно подруго за 14-21. Потоа  вардарци тргнаа да мелат се пред себе играа одлично и дојдовме до израмнување, 23-23. Следуваше период на наше водство, и предност од 27-25 со кое влеговме во финишот, сепак гостите изедначија на 27-27. докрајот имавме шанса последнот напад да го претвориме во победа, но остана резултатот 27-27. Најефикасни во нашиот состав на овој тест-дуел беа Бујачиќ и Димов  со постигнати шест погодоци.

Вардар Јуниор: Кизиќ, Ивановски, Филиповски, Стојковски 1, Ристов, Манасков 1, Димовски 2, Симиќ 3, Ангелов 2, Вујачиќ 6, Трпчевски 1, Димов 6, Анастасовски 1, Георгиевски 2.

Седмерци: 1/3. Исклучувања: 18 мин.