Thursday ,09 May 2024
Home > РК Вардар > Прв Тим > Трнавац расположен на голот, Вардар поразен во Белград
Трнавац расположен на голот, Вардар поразен во Белград

Ракометарите на Вардар се поразени на гостувањето во Белград, кај екипата на Партизан, која славеше со резултат 28:22.

Откако Вардар во два наврати поведе со головите на Куни Моралес, следеше серија на Партизан од четири последователни голови, за во 8.минута да имаат предност од 6:2. Домашниот тим од тие моменти беше постојано во предност, но Вардар ниту во еден момент не се предаде. Во 16.минута преку Талески намаливме на 10:8, за да следи еден наш лош период во играта, кога дозволивме домашниот тим со серија од 3:0 да поведе со највисоки 13:8 во 22.минута. Вардар не дозволи на полувреме да замине со недостижна негатива, заигра поцврство во одбраната, додека бевме ефикасни и во нападот. Успеавме да направиме серија од 0:5, со два гола на Талески, и по еден на Чувара, Аларов и Јагуриновски, за по 27.минути игра да го израмниме резултатот на 13:13. На полувреме, Партизан се стекна со предност од еден гол, резултатот по 30 минути игра гласеше 15:14. На нашиот гол, Томовски имаше 5 одбрани, додека Талески беше најефикасен со 6 голови.

Противничкиот голман, Трнавац, беше еден од најзаслужните што Партизан имаше предност и по пет минути игра во вториот дел. Српскиот чувар на мрежата ја држеше предноста на својот тим со 13 одбрани, додека кај нас Томовски стигна и до 7 одбрани. При водство на Партизан од 18:15, вардарци повторно се враќаат во игра, со серија од три гола успеваат во 42 минута преку Талески да го израмнат резултатот на 18:18. Трнавац денес едноставно беше нерешлива енигма за Вардар, стигна и до 18 одбрани, а неговиот тим се одлепи на 25:20 по што беше јасно дека ќе ги освојат бодовите. На крајот конечниот резултат гласеше 28:22.

Во нашите редови најефикасен беше Филип Талески со 9 постигнати голови.