Saturday ,27 February 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Савовски: Штербик фала за се, среќни пензионерски денови
Савовски: Штербик фала за се, среќни пензионерски денови

Савовски: Штербик фала за се, среќни пензионерски денови

Несомнено најдобриот голман во историјата на ракометната игра, Арпад Штербик  остави голем печат во  историјата на РК Вардар. Ветеранот  кој моментално е дел од тимот на  Веспрем во време на прекинот поради падемијата заради коронавирус одлучи да стави крај на својата богата кариера.

За овој потег  пристигнаа бројни пораки од разни страни, една од нив доаѓа од Марко Савовски, оперативниот менаџер РК Вардар. Штербик дресот на Вардар го носеше во периодот од 2014-2018 година година, тој беше дел од златната генерација 2017 година кога дојдовме до првиот пехар во Келн.

..Вака ни почнуваше скоро секој работен ден….Арпи ти благодарам за се што направи за нас, среќни пензионерски денови…

92676276_233501037770619_833050117270405120_n