Friday ,03 May 2024
Home > РК Вардар > Прв Тим > Борец загревање за Вардарци, во пресрет на дербито со Металург, кое ќе го даде новиот шампион на Македонија

Ракометарите на Вардар денес во спортскиот центар Јане Сандански одиграа натпревар во супер лигата. Црвено-црните ја совладаа екипата на Борец од Велес со резултат 39:28.

Одлично започна натпреварот за нашиот шампион, кој по пет минути игра имаше водство од 4:0. Во следниот напад екипата на Борец го постигна првиот гол. Во наредните десет минути игра, избраниците на Гонзалес одржуваа водство кое се движеше од 3-4 голови разлика, но гостинската екипа од Велес успева во 19 минута од натпреварот со серија од 1:5 да го израмни резултатот на 9:9. Сепак ова беше последната резултатска неизвесност на овој натпревар. Веднаш вратија Вардар со четири последователни голови, за до полувреме да достигнат и највисоки шест голови разлика (19:13).

Во второто полувреме немавме поголеми проблеми околу играта и тоа кој ќе биде конечниот победник на овој дуел. Иако игравме без неколку стандардни играчи, како Абутовиќ, Борозан, Марсениќ и Шишкарев, Вардар покажа дека и во овој состав е пресилен за тимот на Борец. Гостите од Велес неможеа да парираат на разиграниот Вардар, кој како одминуваше натпреварот, предноста се повеќе растеше. На крајот конечниот резултат гласеше 39:28.

Шпанските репрезентативци, Македа и Душебаев постигнаа по 6 голови, додека 5 постигна капитенот Стоилов. Веќе во четврток се игра големото дерби, против екипата на Металург, кое најверојатно ќе го даде и новиот шампион на Македонија.