Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим > Готово е! Во Вардар доаѓа уште еден Французин
Готово е! Во Вардар доаѓа уште еден Французин

Готово е! Во Вардар доаѓа уште еден Французин

Шампионот на Македонија, РК Вардар 1961 договори уште еден играч од Франција кој во новата натпреварувачка сезона ќе биде дел од ,,црвено – црните” од Скопје. Се работи за Бакари Дијало, 27.годишен кој игра на позицијата лев бек, а исто така е добар и во дефанзивните задачи.

Дијало во Вардар доаѓа од редовите на Трембле, каде настапува во последните две години. Дека се работи за квалитетен играч кој игра во два правци покажува и статистиката. Дијало оваа сезона има 61,4 проценти на реализација во француското првенство.

Бакари Дијало ќе биде вториот играч од Франција во редовите на Вардар. Тука ќе биде и кружниот напаѓач Жереми Тото.