Home > РК Вардар > Младински лиги > Се комплетираше второто коло на машкиот дел од зимскиот турнир, кај генер.2006/07

Се одигра второто коло по групи, на машкиот дел на турнирот “Вардар, еден живот, една љубов’, кај генерацијата родени 2006/07 година.

Урдаревски стигна до втората победа во рамките на групата А, откако во второто коло беа подобри од екипата на Драчево. Интересно тимот на Драчево имаше почетна предност од 0:2, за тренерот на Урдаревски да побара минута одмор, по што нивната екипа до крајот на првото полувреме постигна шест голови во серија и на пауза се замина со резултат од 6:2, за екипата на Урдаревски.

Серијата продолжи и во второто полувреме, кога Урдаревски постигна три нови голови и зголеми на 9:2. Намали за момент Драчево на 9:3, но со нова серија до крајот на мечот, Урдаревски успева да слави со конечен резултат од 15:3.

На вториот натпревар во истата група, прва победа забележа екипата на Балтепе од Тетово која го совлада Карпош од Куманово, кој беше слободен во првото коло. Мал број на голови гледавме на овој меч, на кој Балтепе славеше со резултат од 3:5. По првото полувреме имаа предност од 1:3, за во второто полувреме, кумановчани да го израмнат резултатот на 3:3. Сепак последните два гола на мечот ги постигна екипата на Балтепе, за прв нивни триумф на турнирот.

После нерешениот резултат против Бииснов, прв триумф и за Преспа во рамките на Б групата. Екипата на РК Преспа Вардар од Ресен лесно го совлада тимот на ГРК Гостивар со резултат 14-6 (5-2). На почетокот со гол натпреварот го отворија гостиварчани, тие поведоа со 1-0, тоа беше прво и последно водство за нив на овој уел. Со четири последователни голови ресенчани го преземаа водството на средината од првиот дел и поведоа со “три плус“ 4-1. Втората половина од првиот дел беше помалку ефикасна па двата тима со по еден гол ја завршија истата. РК Преспа отиде на одмор со предност од 5-2.

26993414_1576442739069233_815757075790618319_n

Вториот дел почна со два гола на ГРК Гостивар со кои тие намалија на 5-4 и внесеа неизвесност. Сепак следеше период на ресенчани во кој тие доминираа. Успеаа од минута во минута РК Преспа да ја зголемуваат предноста. Тие на крајот триумфираа со осум гола предност, тие победија со 14-6 на овој дуел.

Во истава група, екипата на Ангели пропушти шанса да слави, откако во текот на целиот меч имаше предност против Ѓорче Петров. Имаа предност од 3:0 и 6:3, за до крајот на првиот дел, екипата на Ангели да го намали резултатот на 6:5. Во текот на целиот втор дел, Ангели одржуваа водство, кое во еден момент беше три голови разлика (9:6). Беше и 10:8, за Ѓорче Петров да успее да израмни со удар од девет метри, откако претходно истече времето, но беше направен фаул врз еден од играчите на Ѓорче. Успеаа да погодат, што се вели од невозможна позиција и да освојат бод на овој натпревар.

26992154_1576442722402568_2133600279940948807_n 27331881_1576442952402545_304438301816621586_n 27459484_1576443032402537_5600729579250705622_n