Thursday ,18 April 2024
Home > ЖРК Вардар > Јуниор лига: Победа за РК Кале Кичево во мечот со РК Делчево кај дамите во генер.2006/07

Денес во Спортскиот центар “Кале“  се играа дуели од 9.коло во ракометната вардарова Јуниор Лига. Кај девојките во генерација родени 2006/2007 се одигра еден дуел. Во него се сретнаа екипите на РК Делчево  Вардар и РК Кале Кичево.

555

Победа на овој женски дуел со резултат 20-9 (8-4), однесе екипата на РК Кале Вардар од Кичево. Први со гол на почетокот дуелот го отворија девојките од Делчево, а нивниот ривал веднаш врати и изедначи. По 4.минута игра беше реми, 2-2, по што  1-5 на плус четири се одлепи екипата од Кичево која поведе со 3-7. По ова двата тима постигнаа по еден гол во противничкиот гол па на одмор заминавме со резултат 8-4 на семафорот.

55555

Вториот дел почна со серија 0-5, по која РК Кале Вардар поведе со дури девет гола, тие со резултат 4-13 најавија победа. Откако беше решено прашањето на победникот од минута во минута дамите од кичевскиот состав ја зголемуваа предноста. Тие на крајот победија со двоцифрена разлика, односно со 11 гола, резултатот со кој се заврши овој меч беше 9-20.