Saturday ,27 April 2024
Home > ЖРК Вардар > Тесен пораз за пионерките на РК Вардар, на гостувањето кај Ѓорче
Тесен пораз за пионерките на РК Вардар, на гостувањето кај Ѓорче

Пионерките на ракометниот клуб Вардар се поразени во рамките на 13 коло од групата 1 во пионерската лига. Избраничките на Платон го загубија мечот против екипата на Ѓорче и тоа на гостински терен. Домашниот тим триумфираше со резултат 16:14.

Екипата на Ѓорче во текот на целиот меч ја имаше предноста, додека Вардар најмногу што успеа да стори е да намали на еден гол негатива.  Противникот поведе со 2:0, за вардарки да го постигнат првиот гол и да го намалат реултатот на 2:1. Беше и 3:2, но од тој период, екипата на Ѓорче направи серија од 3:0 и поведе со највисоки 6:2, раззлика која ја зголеми до крајот на првите 20 минути. Следуваше подобра игра за нашите девојки кои на четири минути пред крајот намалија на 7:5, но пионерките на Ѓорче имаа фуриозен финиш на првото полувреме кога со три последователни голови на одмор, заминаа со најголемо водство, изразено со резултат 10:5

Веднаш на стартот на вториот дел се случи и најголемата позитива за Ѓорче, кој поведе со 11:5, резултат кој не ги обезхраби вардарки кои беа решени да ја намалат негатива. Тоа се случи, кога резултатот на семафорот беше 12:10, по што постоеше резултатска неизвесност.Работите изгледаа решени за домаќинот, кога поведоа со 15:12, но следеше одговор на Вардар, кој со мини серија од 0:2, намали на само еден гол негатива (15:14). Сепак последниот гол на мечот го постигнаа Ѓорче, за конечен резултат од 16:14.

Со овој пораз, пионерките на Вардар драстично ги намалија шансите за пласман на завршниот турнир.

ЖРК Вардар: Пешиќ 4, Крагељ, Коловска 1, Христоска, Борјана Коцева 2, Ангеловска 1, Максимовска 1, Миланова, Радевска, Мирческа, Бојана Коцева 5, Ѓорѓиевска, Тошевска.