Saturday ,11 July 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Преглед женска Супер лига! Вардар остана во топ-3 по гостинската победа в Гевгелија во 15.коло
Преглед женска Супер лига! Вардар остана во топ-3 по гостинската победа в Гевгелија во 15.коло

Преглед женска Супер лига! Вардар остана во топ-3 по гостинската победа в Гевгелија во 15.коло

Викендов се одигра 15.коло во женската Супер лига, односно првото пролетно од сезоната 2018/2019 година. Тритте водечки екипи дојдоа до победа. Металург дојде до гостинска победа со десет гола предност во Битола кај Пелистер, а пак Куманово го совлада на домашен терен тимот на Стружанка екипа на која и се одлепивме на плус три по ова коло.

Девојките на Симе Симовски и Александар Царчев играа со ЖРК Гевгелија в гости. Вардар на гостувањето во салата “26-ти Април“ во истоименот град успеаа да дојде до победа по одличен втор дел во кој наравивме пресврт. На паузата по 30.минути ракомет губевме со 13-9, во вториот дел изнајдовме сили и од “минус“ победивме со “плус четири“, односно со 21 – 25.

РАЗУЛТАТИ И ТАБЕЛА ПО 15.КОЛО ВО СУПЕР ЛИГАТА:

ЖРК СПАРТАК – ЖРК ОВЧЕ ПОЛЕ 49 – 24
-ЖРК КУМАНОВО – ЖРК СТРУЖАНКА 32 – 22
– ЖРК ПЕЛИСТЕР – ЖРК МЕТАЛУРГ 23 – 33
– ЖРК ГЕВГЕЛИЈА – ЖРК ВАРДАР 21 – 25
-ЖРК ЦЕМС – ЖРК ДЕСПИНА 23 – 32