Home > ЖРК Вардар > Убедлива победа за младинките на Вардар Јуниор, на гостувањето против Ѓорче Петров

Младинките на Вардар Јуниор стигнаа до убедлива победа во рамките на младинската лига, откако славеа на гостувањето против екипата на Ѓорче Петров со резултат 15:31.

Избраничките на Драгана Ристова први го отворија резултатот кога поведоа со 0:2, за домашниот тим да го постигне својот прв гол и да го намали резултатот на 1:2. Следеше серија на црвено-црните од четири последователни голови,  за веќе на стартот да се одлепиме и да поведеме со 1:6. Оваа позитива од пет голови ја имавме и при резултат 5:10, кога вардарки со нова серија од 0:3 на полувреме имаа убедлива предност од 5:13.

Идентично започна и второто полувреме кога со два гола во серија стигнавме до двоцифрена предност од 5:15. Домашниот тим се обиде да се врати во игра, кога го намали резултатот на 10:18, но избраничките на Ристовска со нова серија од 0:6 зголемија на убедливи 10:24. Последните десет минути беа рутина за нашите младинки, кои триумфираа со конечни 15:31.

Најефикасна во нашиот состав беше Ана Марија Коларовска која постигна 10 голови.

Вардар Јуниор: Гроздановска 1, Арсовска, Дамјановска 1, Гонзалез, Ѓорѓиевска 2, Донева, Петковска 5, Грујовска (7 одбрани, 3 контри), Софтовска 3, Станчева (5одбрани, 1 контра), Џатевска 2, Костовиќ 1, Коларовска 10, Јаковчевска 2, Талевска.