Sunday ,31 May 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Пред пет години, ЖРК Вардар втора сезона по ред освои бронзен медал во ЛШ
Пред пет години, ЖРК Вардар втора сезона по ред освои бронзен медал во ЛШ

Пред пет години, ЖРК Вардар втора сезона по ред освои бронзен медал во ЛШ

На денешен ден пред точно пет години, екипата на ЖРК Вардар втор пат во својата историја успеа да освои бронзен медал во Лигата на Шампионите.

Во сезоната 2014/15, вардарки по втор пат играа на завршниот турнир во Будимпешта и освоија 3.место. Во малото финале, Вардар успеа да го победи тимот на Динамо Синара (Русија) со резултат 26:28. Најефисна во нашите редови беше Андреа Пенезиќ која успеа да постигне 9 голови.

Претходно во полуфиналето, Вардар доживеа пораз од екипата на Будуќност.