Saturday ,22 September 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 121)

Прв тим

(ВИДЕО) Три гола на девојките од Вардар во топ-30 за 2015

ju

ЕХФ ТВ како што направи во машка конкуренција топ-30 избор на најубави голови исти таков изготви и за женскиот сегмент во Лигата на шампионите. Во машка конкуренција црвено-црните како претставник го имаа Тимур Дибиров ( види) , а кај дамите имаме дури 3 гола во топ-30 изборот.  Андреа Лекиќ се наоѓа на  13. место со  гол од далечина на дуелот против Динамо  и ... Read More »

СП во Данска: Дури седум ракометарки на Вардар во 1/4 финалето

2400_Logo

Со кој квалитет располага нашиот женски ракометен колектив во своите редови, вистински показател е планетарниот собир во Данска на најдобрите женски репрезенации. Во четвртфиналето на Светското Првенство за ракометарки во Данска се најдоа дури седум наши девојки. Нашите седум девојки успеаа со своите репрезентации да идат понатака, и тоа  во 1/4финалето  како дел од следните репрезенациите  : Франција, Русија и ... Read More »

Жрк Вардар и Жрк Вардар јуниор ќе одиграат тест-мечеви со Крајова

vardarfans izjava na misevska za zdrepkata

Нашите два црвено-црни женски ракометни колектива продолжуваат во натамошната фаза од европските натпреварувања. Првиот тим предводен од Кастратовиќ ќе игра во втората групна фаза од ЕХФ Лигата на шампионките, а младите девојки од Вардар јуниор предводени од Симе Симовски ќе играат 1/8 финале со српска Војводина во  ЕХФ Челинџ купот. Заради слабата домашна лига нашите девојки ќе играат тест мечеви со ... Read More »

(ФОТО) Лекиќ и Дамњановиќ донесоа радост за најмладите во “Вардар Јуниор“ лигата

vardarfans lekic radost za najmladite

Во неделата во спортскиот ракометен центар Кале се одигра третото коло во ракометната “Вардар Јуниор“ лига. Се одиграа неколку натпревари во машка и женска конкуренција, во различни возрасни категории. Сепак најголемо изненадување за учесниците во оваа лига, беше присуството на ракометните ѕвезди од женскиот шампион на Вардар. Колку радост донесе нивната блискост до дечињата, можеже да видиме од фотографиите. Read More »

Радичевиќ ја предводеше Ц. Гора до 1/4 на СП во Данска

vardarfans radicevik ja predvodese crna gora

Вчера се одигра вториот дел од 1/8 натпревари на светското ракометно првенство за жени, кое изминатиов период се одржува во Данска. Седум ракометарки на Вардар со своите репрезентации веќе обезбедија пласман меѓу осумте најдобри на светот. Репрезентацијата на Црна Гора немаше поголеми проблеми во дуелот со Ангола и само ја продолжи успешната победничката серија, која ја започна во групната фаза. ... Read More »

(ФОТО) Пенезиќ, Сокач, Човиќ и Суслина во посета на “Вардар Јуниор“ лигата

vardarfans-6

Своето ветување го исполнија девојките на Жрк Вардар, кои денес беа присутни на натпреварите во “Вардар Јуниор“ лигата. На голема радост на најмладите кои се натпреаруваат во лигата, се појавија ракометните ѕвезди на нашиот ракометен шампион. Пенезиќ, Сокач, Зебиќ и Суслина ги бодреа дечињата во текот на целата игра. Read More »

(ФОТО) Лекиќ и Дамњановиќ ги бодреа најмладите во “Вардар Јуниор“ лигата

vardarfans lekic 3

Денес во спортскиот ракометен центар Кале се одигра третото коло во ракометната “Вардар Јуниор“ лига. Како и што ветија, големите имиња во Жрк Вардар денес беа присутни во салата како поддршка за најмладите дечиња. Андреа Лекиќ беше на клупата на Рк опш. Кисела Вода Вардар, додека нејзината колешка Сања Дамњановиќ беше на спротивната страна од екипата на Рк Ново Лисиче. ... Read More »

Лекиќ, Пенезиќ, Дамњановиќ и останатите во посета на “Вардар Јуниор“ лигата

vardarfans junior liga

Во недела во С.Р.Ц. Кале ќе се одигра третото натпреварувачко коло во “Вардар Јуниор“ лигата. Специјално изненадување за сите дечиња кои настапуваат во оваа лига, ќе бидат дел од големите ракометни ѕвезди на Жрк Вардар. Андреа Лекиќ, Сања Дамњановиќ, Андреа Пенезиќ, Маја Сокач, Андреа Човиќ, Барбара Лазовиќ, Ина Суслина, Ања Алтхаус, Алена Ихнева и Сара Ристовска ќе бидат присутни утре на ... Read More »

Седум ракометарки на Вардар, со своите репрезентации се пласираа во 1/8 на светското ракометно првенство во Данска

vardarfans sedum vardarki del od sp

Седум ракометарки на Жрк Вардар, кои се дел од своите репрезентации на светското ракометно првенство во Данска, се пласираа во 1/8 рунда. Радичевиќ, Кликовац и Грбиќ со репрезентацијата на Црна Гора завршија на првото месо на табелата во групната фаза. Вчера во последното коло од група беа поуспешни од домаќинот Данска, совладувајќи ги со резултат 23:21. Ниту 12.000 домашни навивачи ... Read More »

Радичевиќ и Кликовац со значајна улога во победата на Ц. Гора, против селекцијата на Тунис

vardrafans tri vardarki vo crna gora

Вчера се одигра четвртото коло на светското ракометно првенство за жени, кое во наредниов период се одржува во Данска. Репрезентацијата на Црна Гора во која настапуваат три ракометарки на Вардар забележа уште сигурна и убедлива победа за зацврстување на првото место на табелата. Совладана беше селекцијата на Тунис, која пружаше достоен отпор само во првите 20 минути. До крајот на ... Read More »