Friday ,19 April 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > Петлиња > ФК Вардар ген.2008 убедлив со Форца
ФК Вардар ген.2008 убедлив со Форца

ФК Вардар ген.2008 убедлив со Форца

Денес, во рамките на 7.коло во Регионалната-Скопска Лига, генер. 2008 на ФК Вардар одигра дуел со екипата на Форца. По договор на клубовите,  Вардар беше условно „гостин“  на спортскиот комплекс во населбата Хиподром. Момците на Колев дојдоа до победа со резултат 6-2.

281024557_10221417811456920_731876160477615668_n

Ние започнавме со овој состав: Денковски, Шоторовски, Јовановски, Јевтовски, Бојовиќ, Кесиќ, Митаноски, Идризи, Стамчевски, Буцевски и Блажевски.

280548661_10221417809256865_8333728189172501392_n

Противникот прв се закани со удар од дистаца кон нашиот гол, сепак вардаровиот голман Денковски беше на место. Црвено-црните ја имаа првата закана преку Илија Митаноски, чиј обид беше блокиран од противничката одбрана. Отворивме преку Митаноски кој со удар од 25.метра постигна неверојатен евро-гол за почетно водство од 1-0. Буцевски успеа да ја удвои предноста исто така со атрактивен погодок од дистанца. Форца искористи една наша невнимателност и ја преполови предноста на црвено-црните, тие успеаа некаде на средината на првиот дел да намалат на 2-1. Сепак ние тргнавме во офанзива и успеавме да ја вратиме позитивата од два гола, за 3-1 погоди Омер Идризи со неговиот гол беше поставен конечниот резултат за првиот период.

280893274_10221417807616824_6207896018203343370_n 280744550_10221417808616849_2816408664700082607_n 280547074_10221417809536872_526051436486363033_n

Колев освежи од клупата во вториот дел, сепак и покрај тоа ние имавме ритам и продолживме да напаѓаме со сите сили кон голот на „домаќинот“ тимот на ФК Форца.  Беше досуден слободен удар за црвено-црните, Буцевски со удар од дистанца ја стресе мрежата и ни донесе водство од 4-1. Истиот играч беше таличен за ривалот и во продолжението, со неговиот трет погодок на денешнава средба поведовме со високи 5-1.

280500874_10221417793296466_4893237770624205901_n

До крајот двата тима имаа уште по една прилика која ја резализираа, најпрвин за нас погоди Омер Идризи,  кој стрелаше за 6-1. Во последната шанса на оваа средба која донесе „затрезена мрежа’ ривалот само го ублажи поразот на 6-2.