Friday ,19 April 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-19 > Минимален пораз за младинците на ФК Вардар
Минимален пораз за младинците на ФК Вардар

Минимален пораз за младинците на ФК Вардар

Младинците на Вардар, денес беа домаќини на Академија Пандев, на еден дуел на кои имавме игра и шанси сепак бевме поразени, со резултат 0-1 (0-1).

314443388_143373435116418_3552818563027002451_n

Вардар: Филевски Никола, Фидановски Зоран,  Јовановски Филип, Ибраим Левент , Стојановски Стефан , Дошев Ѓорѓи ,  Анчевски Никола ,  Здравковски Симеон , Алексоски Андреј , Стојилевски Марко и  Спасиќ Тино.

На почетокот тргнавме офанзивно, најпрвин се закани од дистанца Зоран Фидановски, веднаш по тоа свој обид крај голот имаше и Спасиќ Тино. Двете пропуштени шанси во воведните минути беа казнети од ривалот кој по корна од десната страна погоди за 0-1 во 5.минута од единствениот удар во првиот дел за струмичани. По голот ние тргнавме повторно офанзивно по одлична асистенција на Анчевски Никола, топката ја доби на 10.метра Алексоски Андреј ги исфрли чуварите, но голманот ја допре топката со врвот на прстите и истата по ударот во стативата заврши во корна. По изведувањето на истата со глава биеше капитенот, Стојилевски Марко. Имавме тотална офанзива, но потфрливме во реалзиацијата.

314758405_143373571783071_8679100373343061450_n 314428322_143373408449754_5200938687651092186_n

Две прилики имаше и Дошев Ѓорѓи, најпрвин од слободен удар упати шут кој голманот на струмичани го одбрани. Во следниот напад, се обиде со удар од дистнаца, но истиот мина крај стативата. Се редеа шанси, до крајот на првиот дел кој за жал го завршивме со негатива имаше обид и Спасиќ Тино. Во вториот дел се повтори сликата, сепак денес реализацијата не беше наша посилна страна, гостинот со единствениот гол во 5.минута успеа да не совлада со 0-1 на оваа младинска средба.

 314410358_143373445116417_3818269136311804454_n

Играше уште и Стојановски Христијан.